Trænerrekruttering og udvikling – 12. mand søges

I Ry SK har vi næsten 100 trænere, holdledere og årgangskoordinatorer, der sammen med vores børn og unge, dagligt arbejder engageret for at omsætte disse værdier til oplevelser med og uden bold.

Foruden denne indsats har vi i Ry SK en gruppe projektkoordinatorer, der som klubbens 12. mand, arbejder med at skabe de optimale rammer omkring klubbens daglige drift.

Vores 12. mand arbejder efter værdien om ”at mange skal gøre mindre”, og hver 12. mand arbejder med en afgrænset opgave og med stor frihed til at beslutte og udføre arbejdet, i samarbejde med Ry SKs bestyrelse.

Vi mangler lige nu en eller to personer, der vil stå for trænerrekruttering og trænerudvikling for pige -og drengetrænere, så hvis du har lyst til at hjælpe med denne opgave må du gerne henvende dig til bestyrelsesformand Karina O’Donnell.

Se klubbens 12. mænd her: http://www.rysportsklub.dk/side/12-manden-0